Csőszivárgás, csőtörés okok

Műszeres csőtörés felderítés

Ötrétegű idom
Ötrétegű idom

Műszeres csőtörés felderítéseim kapcsán egyre több olyan szivárgással, csőtöréssel találkozom, melyek viszonylag új kivitelezéssel készültek, vagy csak néhány éve lettek beüzemelve napjaink korszerűnek tartott technológiáinak egyikével.
Vajon mi lehet az oka, hogy csak ilyen kevés ideig mutattak szivárgásmentes működést ezek a csővezetékek? Miért jön el hamar a csőszivárgás?

Csőszivárgás keresése közben

Néhány gyakori hiányosságot kiemelnék, melyet csőszivárgás kereséseim közben lokalizáltam, mi több a hiba felkutatása után meg is javítottam.
Megrendelőim rendszerint értékelik, hogy a csőszivárgás megállapítása után a hiba elhárítását is elvégzem, így számukra lényegesen leegyszerűsödnek a csőtöréssel együtt járó szervezési feladatok. És, hogy ezt még fokozzuk,a helyreállítást is elvégzem a bontási, javítási munkálatok befejeztével. Igaz ezt a munkafázist már képzett és munkájára igényes burkoló kollégám segédletével valósítom meg.
Na, de a reklám elolvasása után, térjünk vissza eredeti témánkhoz, hely nem más, mint a modern  gépészeti kivitelezések gyengéi, melyek csőtörések formájában jelenkezek.

Az első ami rögtön bevillan számomra, egyben talán a legfajsúlyosabb, legtöbb csőtörési hibaforrást generáló „ellenségem” – az ÖTRÉTEGŰ csővezeték.

Az ötrétegű csővezeték

Félreértés ne essék nem vagyok modernitás ellenes, hiszen ez a csőrendszer, mely ötrétegű csőként került a köztudatba, rendkívül megkönnyíti a szereléseket, emellett nagyon jól kigondolt technológia.
Mindig az ember, esetünkben a szerelő, a kivitelezést végző személy a leggyengébb láncszeme az ötrétegű kirakós játéknak.
Szándékosan nevezem kirakós játéknak, mert azt tapasztalom, hogy a szereléseket egyre nagyobb számban végzik házilagosan.

A csőrendszer egyszerűsége megengedi, hogy pár perces szerelvénybolti gyorstalpaló után, önmagunk is neki álhassunk ennek a kitűnőnek ígérkező szerelési mókázásnak, mely komoly megtakarításokat is hozhat számunkra, hisz a szerelésre fordítandó munkadíj megtakaríthatóvá válik számunkra.
A rendszereket forgalmazó és gyártó cégek elsődleges célkitűzéseik itt teljesülnek, mi több egybeesnek a felhasználókkal, azaz olyan csőhálózat szerelési rendszert alkottak (forgalmaznak), mely egyszerűsége révén, szinte bárki bevonhatja képességei körébe a csőszerelési szakmát.

Csőtörés, csőszivárgás

Vizsgáljuk meg együtt mik azok a tipikus szerelési hiányosságok, melyek végül csőtörésekbe, csőszivárgásokba torkollanak:

  • nem megfelelő minőségű, olcsó, silány fittingek, csövek használata (ismeretlen távolkeleti gyártók termékei)
  • rossz méretrevágás (nem illeszkedik teljes felületen az idom+cső)
  • kalibrálás hiánya, rossz kalibrálás a vágások után
  • hibás préselés (rossz szögben, rossz szerszámmal, esetleg megismételve a préselést)
  • nem megfelelő szerszám használata (rossz présfej vagy ellenőrizetlen elektromos szerszám használata)
  • elnyíródott tömítések az idomon

Tovább is lehetne folytatni a felsorolást, főképp a leírtak kombinációi alapján, de a legfontosabbakat így is érintettük vizsgálódásunkkal.
A lényeg viszont most következik.

Szivárgás ellenőrzés nélkül soha, de soha ne helyezzük üzembe rendszerünket, még akkor sem, ha mi magunk vagyunk a tökéletes szerelő megtestesülése.

Ne engedjünk a kőműves, burkoló sürgetésének sem, hiszen a későbbi csőtöréssel, szivárgással járó kellemetlenségek, messze felülmúlják azt az egy-két napos várakozást, mely a rendszer tömörségi vizsgálatához szükségeltetik.
Természetesen a próbapumpa használata ajánlott, sőt kívánatos is, ha biztosak akarunk lenni a vezetékünk terhelhetőségében.

Emellett sokan ‘elfelejtik’, hogy a hőmérséklet ingadozásnak kitett csővezeték dilatációját  is biztosítani kell, mely egy külső gégecsőbe való húzással tudunk megvalósítani. A gégecső emellett a külső behatásoktól is megvédi a vezetéket a betonozásnál.

Szigetelt vezetékszakasz
Szigetelés

Külső szigetelés vagy gégecső kivitelezésbeli hiányosságai szintén vezető okként hozható a csőtörések megjelenésénél.
Könnyű végiggondolni, hogy a padlóban  elhelyezett cca. 15-20 Celsius hőmérsékletű fűtési csővezeték mit csinál, ha a kazánunkból megkapja az általunk előremenő hőmérsékletként beállított 60-70 Celsiust, és nincs hová táguljon.
A padlóban elhelyezett idomok  továbbá növelik a meghibásodási esélyeket, így célszerű elkerülni az alkalmazásukat.
Ez némileg megdrágítja ugyan a szerelést, hiszen sokkal több vezeték és egyéb szerelvény kerül felhasználásra.

A rendszer átláthatósága, szakaszolhatósága, szabályozhatósága és biztonságossága  viszont ellentételezi a plusz kiadásokat.
Azt gondolom, hogy a legfontosabb irányokat érintettük az ötrétegű rendszerek vonatkozásában, így következő írásommal a rézvezetékeket és hozzátartozó szerelvényeket vehetjük górcső alá.
Köszönöm megtisztelő figyelmét.

Csőtörések, csőszivárgások, műszeres csőszivárgás bemérések, korrelátoros csőtöréskeresés, thermoképes hálózat diagnosztika, elektroakusztikus csőtörés vizsgálat és egyéb témákban további érdekes és hasznos írásokat talál oldalamon.

Műszeres csőtörés vizsgálat

Műszeres csőtörés-bemérés, csőszivárgás-vizsgálat a gyakorlatban

Korszerűség a vízvezeték szerelésben

3 thoughts on “Csőszivárgás, csőtörés okok

  1. Lipcsey Gábor

    A fűtés-rendszeremben tapasztalható nyomáscsökkenés miatt vettem fel Dancs Gyulával a kapcsolatot. A beszélgetésünk ideje alatt felmérte a lehetséges problémát, és ahelyett hogy a szolgáltatását javasolgatta volna, szóban elmondta, mi az ő szakmai véleménye és szerinte hogyan tudnám ezt én magam is minimális költségekkel megoldani. Nincs hókusz-pókusz, nincs félrebeszélés, a beszélgetésünk a problémám megoldásáról szólt.
    Pofonegyszerű tippet kaptam.
    A legbosszantóbb az, hogy ugyanezen gond megoldásának reményéért már egy halom pénzt elköltöttem más „szakik” szolgáltatásaira.
    Ha minden szolgáltató ezt a magatartást követné és nem az lenne a legfőbb szempont, hogy hogyan tudunk minél nagyobb összeget az ügyfélre számlázni, akkor sokkal jobb világban élnénk…
    Példa értékű hozzáállás.

    Köszönöm

    Válasz
  2. Terták Elemér

    Ajánlás alapján a fűtés-rendszeremben tapasztalható nyomáscsökkenés miatt vettem fel Dancs Gyulával a kapcsolatot. Dancs úr a hivás után hamar megjelent a helyszinen és korszerű műszereivel nagyban segitette a padlózatban elhelyezett csőrendszerben keletkezett meghibásodások helyének lokalizásását. Mérési eredményei alapján a hibákat sikerült gyorsan megtalálni és kijavitani. Professzionális és gyors munkavégzését mind jómagam, mind a fűtésszerelő kollégák nagyra értékelték.

    Válasz
  3. Kozma Róbert

    A vízvezeték rendszeremben, víz szivárgás, csötörés keletkezett.
    Ennek okaként kerestem fel Gyulát.
    Megbeszélt időben érkezett, a hibát profin, szakszerűen feltárta.
    Az álltala behatárolt cső csatlakozója a padlóban valóban elrepedt ez okozta a hibát.
    Javítása megtörtént, köszönöm a gyors pontos munkát.

    Válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .