Nagyfelbontású hőkamera vizsgálat

Problematikus csőszakasz hőkamera képernyőjén
Problematikus csőszakasz

A csőtörések keresése, felfedése során nagy hatékonysággal vethető be a nagyfelbontású termokamera.
Fontos, hogy a csőszivárgás felderítésére alkalmazott hőkamera megfelelő felbontással bírjon, mert a telefonokhoz kiegészítőként kínált eszközök és a hőkamera gyártók által kínált belépő modellek nem alkalmasak a csőszivárgások feltárására.
Ennek oka igen egyszerű: ezen hőkamerák nem ipari alkalmazásra lettek kifejlesztve – felbontásuk és a készülékek által kínált szolgáltatások nem fedik le azt a kívánalmat, mely egy csőszivárgás sikeres beméréséhez szükségeltetik. 

Hőkamera, termokamera

A hőkamera vagy más néven termokamera a csővezetékben áramló folyadék hőmérséklete és a környezete között fennálló kölcsönviszony  megjelenítését teszi lehetővé. Nyilvánvaló, hogy a termokamera minden olyan kívánalmat képes kiszolgálni, mely egy olyan folyamat megfigyelésére irányul, mely folyamatban, összetett feltétel rendszerben a hőmérséklet változásai megtalálhatók. 

A hőkamera tehát igen széles felhasználási spektrumot kínál, melyben szinte minden életterület belefér- értve ezáltal az ipari technológiákat és az orvosi célú alkalmazást is.
Minket azonban jelenleg csupán az érdekel, hogy miként vethető be a hőkamera a csőtörés felfedésére.

A nagyfelbontású hőkamera lehetővé teszi, hogy a falakban, padlóban elhelyezett csövek nyomvonalát felfedjük – feltéve, hogy a csőhálózatban található közeg hőmérséklete eltér a környezetétől. A mérés olyan kifinomult dimenzióban valósul meg, hogy a csővezetéken elhelyezett szigetelés sem gátolja meg a vezeték felfedhetőségét.
A csőtörés vagy a csőszivárgás helyén kilép a vezetékben található folyadék, s amennyiben az csupán pár tizedfok hőmérsékletet is közöl a környezetével, az beazonosítható a mérést végző szakember számára.

Az áramlás nélküli vezetékszakaszok értelemszerűen nem vonhatók vizsgálat alá, hiszen pont ugyanolyan hőmérsékleti jellemzőkkel bírnak mint a környezetük.  A termokamera nem alkalmazható továbbá padlófűtés szigetelése alatt elhelyezett vezetékek nyomvonalmeghatározására és szivárgásának meghatározására sem. Ennek az az oka, hogy lépésálló hőszigetelő réteg megakadályozza és  ellehetetleníti a hőkamera bevethetőségét.

Milyen a profi gépészeti rendszer

Épeszű szerelő természetesen nem is alakít ki olyan gépészeti rendszert, melyben a hőszigetelés alá idomok, kötések kerülnek. 
Honi szerelőink egy csoportjára azonban nem jellemző a gondolkozás, így aztán nem ritkán találkozom a csőtörések, csőszivárgások egyik legnehezebben lokalizálható altípusával. 
A hőkamera továbbá olyan típusú szivárgások felfedésére sem alkalmazható, melyben a csővezeték nem érintkezik közvetlenül a környezetével. Ilyenek például a légréssel körbeölelt felszállóvezetékek (strangok) vagy a kád alatti üreges térben elhelyezett vezetékek. A hőkamera tehát nagyon hasznos csőtöréskereső eszköz, azonban használata önmagában csak nagyon ritkán elégséges a szivárgás pontos helyének a kijelölésére. 

Érdemes újból megismételni: egyetlen szivárgáskeresési  módszer, metódus nem elegendő a csőtörés, csőszivárgás pontos helyének a bemérésére. Mindig a fennálló hiba jellege határozza meg, hogy milyen eszköz használható a csőtörés lokalizálására. Felesleges is említenem, hogy a mérést végző szakember részéről pedig elengedhetetlen a nagyfokú szakmai felkészültség, hiszen eszköz és eszközhasználó kölcsönös csúcsrajáratásából születik a pontos csőtörésbemérés.

***

A témában ajánlom még:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .