Fűtési csőszivárgások, csőtörések, meghibásodások

Autómata légtelenítőA fűtési szezon és a csőtörés

A fűtési szezon megkezdésével egyre többen tapasztaljuk, hogy központi fűtés rendszerünkből elszivárog, elszökik a nyomás, mely  elengedhetetlen feltétele  kazánunk, cirkónk működésének.
Nincs is komolyabb aggodalomra okunk ha a meghibásodások, ha a csőtörés, csőszivárgás látható helyen található, hiszen így a javítás, beavatkozás akár azonnal elvégezhető.
De mielőtt rátérnénk a nehezebb esetek taglalására, nézzünk meg néhány esetet, mely ugyan nem szembetűnően jelentkezik, mégis csőtörésnek, csőszivárgásnak mutatja magát.

Meghibásodások

A meghibásodások egy részénél a tágulási tartály meghibásodása akarja velünk elhitetni, hogy komoly problémával állunk szemben, pedig csak a zárt tágulási tartályunk rendetlenkedik, és vezet félre minket.

Tágulási tartály
Tágulási tartály

A probléma kiszűrése egyszerű. Figyeljük meg a nyomásmérő műszerünk működését hideg (üzemen kívüli, cca.30 Celsius), illetve üzemmeleg állapotban (cca.60 Celsius). Amennyiben a rendszerben lévő nyomás szélsőséges értékek között mozog, azaz meghaladja a 0,3-0,5 bar közötti ingadozást, úgy feltételezhetően a zárt tartály hibásodott meg.
Még egyszerűbben és biztosabban diagnosztizálhatjuk a tartály rendeltetésszerű működését, ha a feltöltött (1,5-2,0 bar) központi fűtésünkből leengedünk vizet, majd a nyomásmérő műszeren figyeljük a nyomásesés alakulását. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy egy közepes rendszer esetében legalább 1-2 liter vízveszteség esetén, még rendelkezésünkre áll annyi víznyomás, mely a cirkó, illetve kazán működéséhez  szükséges.

Magyarul kb. 1 bar nyomáseséssel jár az említett vízmennyiség kieresztése. Meghibásodott tágulási tartály esetén, már 1-2 dl víz kieresztésével elvesztenénk a teljes rendszernyomást. A vizet legegyszerűbben a radiátorok végén található légtelenítő csavar megnyitásával engedhetjük le. Ezzel a módszerrel azt is megállapíthatjuk, hogy csőtörés, csőszivárgás mennyi vízveszteséget okoz.

Osztó-gyűjtő
Osztó-gyűjtő

Továbbá mielőtt szakembert hívna, ellenőrizze a fűtési osztó-gyűjtőt (amennyiben beépítettek), illetve az automata légtelenítő szelepeket, mert ezek okozzák a legtöbb tömítetlenséget.
Nyilvánvaló, hogy akadnak igen komoly, komplikált fűtési rendszerek, melyek ellenőrzése komoly feladat, még  felkészült szakmabelieknek is. Ilyenkor célszerű fűtésszerelő bevonásával „operálnunk”.

Legutóbbi csőszivárgásom kutatásánál például egy szakszerűtlenül kivitelezett medencefűtés okozta a rendszer állandó leállását. Előttem legalább három szakember szemrevételezte a problémát, mely komoly fejtörést okozott ügyfelemnek. A műszeres csőtörésbemérésnek köszönhetően, pár órán belül felfedtem a hibahelyet, mely tényleg komoly kihívás volt a több száz négyzetméteres épületben. Érdekességképpen jegyzem meg, hogy esetünkben jelzőgázzal végzett műszeres vízveszteség vizsgálattal jutottunk eredményre.

Problémás csőtörések

Nézzük a problémás csőtöréseket, melyek műszeres csőtörésvizsgálat nélkül lokalizálhatatlanok maradnak.
Tudjuk, hogy a padlóban elhelyezett és meghibásodott vezetékek nem javíthatóak, hiszen nem tudjuk, hogy hol szivárog a vezetékünk, ezért kijavításuk is csak a teljes padlózat feltörésével lehetséges. Ez járhatatlan eljárás, mint költségeit illetően, mint pedig a bontással járó kellemetlenségek vonatkozásában.
De akkor mit tegyünk?

A műszeres csőszivárgás keresésnek köszönhetően a legeldugottabb szivárgások is felfedhetőek, amennyiben a hiba jellegének megfelelő szivárgáskereső eljárást alkalmazunk, ill. megfelelő időt, energiát fordítunk a hiba lokalizálására.
Külön most nem térnék ki az eljárások ismertetésére, hiszen a műszeres csőszivárgás, csőtöréskereső eljárások leírását megtalálja a tartalomjegyzékben.
Több éves fejlesztéseknek köszönhetően, elmondhatom, hogy az összes ma csúcstechnológiának számító csőszivárgás kereső eljárást alkalmazom és rendelkezem azokkal a  szükséges eszközökkel, melyek elengedhetetlenek a csőtörések pontos felfedéséhez.

A teljesség igénye nélkül: számítógépes- korrelátoros csőtörésvizsgálat, nagy felbontású thermoképes csőszivárgás ellenőrzés, különböző akusztikus szivárgásvizsgálatok, jelzőgázzal végzett csőtörés keresés, digitális nedvességmérések, csőkamerás csővizsgálatok… stb.

Tehát csőtörés legyen a talpán aki elbújhat a látókörünkből.
Visszatérve a fűtési problémákhoz. Némely rendkívül alacsony vízveszteség esetén, nem végezhető el a műszeres csőszivárgás keresés üzem közben, mert az ellenőrzés akár 2 napot is igénybe vehet, mialatt a rendszer fűtésre nem alkalmazható.
Itt a  szivárgás meghatározását lehetőség szerint fűtési szezonon kívül célszerű elvégezni.
Szeretném még eloszlatni azt a téves elképzelést, miszerint a műszeres csőtörésvizsgálatok időigényére szinte pár perc, legfeljebb egy óra. Nem mondom, hogy esetenként nem lehetséges ilyen gyorsan eredményt felmutatni, de a gyakorlat mást mutat.

Mennyi időbe telik a műszeres csőtörés vizsgálat?

Ahhoz, hogy a mérés egyáltalán lefolytatható legyen, alaposan meg kell ismerkednem a rendszer, rendszerek felépítésével, kivitelezési struktúrájával. Sokszor ez legalább 1-2 óra, hiszen ez biztosítja a műszeres csőszivárgás keresés bázisát.
Az esetek közel felénél kiegészítő szereléseket is végeznem kell, mely a fűtési rendszer megbontásával, helyreállításával, újbóli beüzemelésével járhat. A jelzőgázok alkalmazása szintén szerelés, idő és költség formájában jelentkezik a vízszivárgás bemérésénél.
Tehát a rossz hírem megrendelőim számára, hogy min. 4-6 óra intervallumban otthon kell tartózkodniuk ahhoz, hogy nagy biztonsággal bemérhessem a lakásukban lévő csőtörést.

Megkereséseim során sokszor elhangzik,a telefonban:-  „Jöjjön reggel 7h-ra, mert 9h-kor már el kell mennem dolgozni”.
Teljességgel megértem, hogy mindenkit szorít a munka „bilincse”, és lassan az őrületbe rohanunk mindannyian, hogy követni tudjuk a körülöttünk zajló felgyorsult eseményeket, mégis kénytelenek leszünk kiszorítani az időnkből egy bő délelőttöt vagy délutánt, ha végére szeretnék járni a csőtörésünknek, csőszivárgásunknak.
Viszonylagos időigénye talán az egyetlen árnyoldala a műszeres vízszivárgás keresésnek, ha egyáltalán ezt  hátrányként lehet említeni, hiszen a „hagyományos”, vaktában, naiv következtetésekre alapozott bontások sem éppen időbarát elfoglaltságok.:)

13 thoughts on “Fűtési csőszivárgások, csőtörések, meghibásodások

  1. nyiri gergrly

    udv erdeklodni szeretnek a nagyjabol mennyibe kerul a szivargasvizsgalat. Dunaharasztira kiszállással. -turbocirko kazanunkban leesik a nyomas hetente . cserélve lett a biztonsagi szelep, a légtelenito szelep is. a radiatoroknal szivargast nem tapasztalunk..
    üdv

    nyg.

    Válasz
    1. Tóth József

      Jó Napot kívánok! Érdeklődnék a műszeres fűtési cső vizsgálatról! Érdekelne az ár, mikor tudnák megnézni. A tágulási tartály kb: Másfél hónapja lett cserélve!

      Válasz
  2. Dancs Gyula

    Tisztelt Uram!

    Javasolnám, hogy telefonon beszéljük meg a fennálló fűtési meghibásodás részleteit, hogy minél pontosabban és részletesebben tudjam Önt tájékoztatni a műszeres csőtörés vizsgálatról ill. annak alkalmazhatóságáról és előnyeiről. Általánosan elmondható, hogy a műszeres csőtörés-vizsgálat alkalmazásával jelentős megtakarítások realizálhatóak, melynek pozitív hozadékaként megemlíthető, hogy: minimális bontás mellett állítható vissza a szivárgásmentes működés, – legyen szó akár vízvezetékről vagy fűtési rendszerről. A vizsgálat a bejelentést követően gyorsan megvalósul, – ami a gyakorlatban 1-3 napos átfutást jelent. Üdvözlettel: Dancs Gyula

    Válasz
  3. Juhász Géza

    Telefonon kértem segítséget Dancs Gyulától meglehetősen komplex problémában. Nagyon részletes tájékoztatást adott a szóba jöhető megoldásokra vonatkozóan. Határtalan türelemmel válaszolt az újabb és újabb kérdéseimre. Miután leraktam a telefont, megnéztem a beszélgetésünk hosszát. 42 perc volt. 42 percet áldozott egy olyan beszélgetésre, amiből egyáltalán nem biztos, hogy bevétele fog generálódni. Azt hiszem, hogy ez mindennél többet elárul arról, hogyan áll az ügyfelekhez.
    köszönöm!

    Válasz
  4. Cseri Balázs

    Tisztelt Uram,

    a következő jelenséggel , problémával állunk szemben a családi házunkban…

    Győrtől 14 km-re Dunaszegen lakunk kb 3 hónapja költöztünk be az általunk épített új könnyűszerkezetes családi házunkba.
    a kondenzációs gázkazánunk Beretta Minute Green 25 ERP.
    a fűtési rendszer teljesen új, padlófűtés és radiátoros fűtés is megtalálható a házunkban.
    a jelenség pedig a következő: a gázkazán nyomásmérője nagyon lassan de fokozatosan veszít a nyomásértékéből. ez a 3 hónap alatt addig fajult még a víznyomás elérte a 0 bart. a mutató többször kifeküdt.
    rátölteni nem töltöttünk rá mivel a fűtésünk hibátlanul működött/automata légtelenítés után/. mind a radiátor –egyenletesen tűzforró- mind a padlófűtés.
    a csőhálózat szerelés után természetesen 10 barral lett nyomáspróbávba és sehol nem eresztett. erről hivatalos mérési jegyzőkönyv is van.

    a gázkazánt szétszereltettem, hogy a nyomásszenzor vagy egyéb más elem meghibásodhatott –e, de sehol nem találtunk hibát. a tágulási tartány nyomási is 1,2 bár volt. ami hibát találtunk az a használati melegvíz tágulási tartály ahol a tartályon rést fedezett fel a szerviz.

    a nyomás minden esetben 0-ról felépül 1,4 -1,5 bar-ra illetve az intelligens kazán nem is jele/jelzettz semmilyen hibát.
    1 hete a rendszer 1,1 barig feltöltöttük most jelenleg a mérőműszer 1 hét után 0,95 baron van. tehát egy minimális nyomásesés ment végbe. a melegvizet viszont nagyon sokszor használjuk nem tudom, hogy a váltószelepnél ez okozhat-e hasonló jelenséget.

    Kérdésem az lenne, hogy Ön mint tapasztalt szakember mit gondol a jelenségről? illetve fel tudná-e tárni az esetleges szivárgást a rendszerben? milyen ára van ennek kb?

    nagyon köszönöm az információt!
    Tisztelettel:
    Cseri Balázs

    Válasz
  5. vizvezetek Szerző

    Tisztelt Cseri Úr!
    Kérem, hívjon telefonon – gyorsabb lesz az információcsere!
    +36-20-429-6622

    Válasz
  6. Cseri Balázs

    Kedves Gyula,

    sajnos úgy tűnik, hogy a gázkazánunk hibátlan a nyomáscsökkenés oka rendszerszivárgás.
    a mérőműszeres vizsgálat eredménye 24 óra alatt 0,2 bar(kiinduló állapot 1,5 bar vizzel feltöltött rendszerrel) volt, de utánna tovább esett picivel. a ház teljesen új éptésű radiátor és padlófűtés kombo + kondenzációs gázkazán. a kivitelezőnek kötelessége garanciában megjavítani a problémát és javasoltam is neki Önt mint szivárgás bemérés specialista. remélem Önnre esik a választása.
    Kérdésem az volna, hogy kb mekkora összeg egy alapos vizsgálat a 122m2-es házunkra vonatkozóan illetve vállal -e vidéken is javítást. jelen esetben Győrtől 14 km-re.
    illetve lát -e esélyt arra hogy meg lehet találni ilyen pici szivárgást?
    Köszönöm a válaszát!
    Balázs

    Válasz
    1. vizvezetek Szerző

      Az egész ország területére kiterjed a tevékenységem, – így természetesen nem jelent részemről nehézséget, hogy Győr környékén végezzek vizsgálatot. Minden esetben szükséges egy 5-10 perces telefonos értekezés, hogy a legalaposabban tudjam Önt tájékoztatni a csőtörés beméréssel kapcsolatosan.
      Üdvözlettel:
      Dancs Gyula

      Válasz
  7. Cseri Balázs

    KEdves Gyula,

    megvolt az újbóli nyomáspróbám. elszakaszoltuk a gázkazánt és a fűtési rendszert. 1 hét után a feltöltött 1,5 bar rendszernyomás semmit sem változott. a csőhálózat tartotta a stabil nyomást
    előfordulhat olyan, hogy olyan fűtésnél jön csak ki egy szivárgási probléma?
    vagy ha lyukas lett volna a rendszer 1 hét alatt már kifolyt volna a víz a csőhálózatomból.
    köszönöm az infót!

    Válasz
  8. Smolinka József

    Személyes tapasztalatom Dancs Gyula és kollégája Szutner Imre munkájáról:
    Kiváló, jól felszerelt műszerparkkal rendelkező szakember; tevékenységükben folyamatosan jelen volt a minőségi munka igénye, jól megválasztott kollégájával teljes értékű, pontos munkát végeztek nálam. (Komplex munkát végeztek: padló betonban futó fűtési cső rendszer folyamatos szivárgása, kétnaponkénti leállása okának műszeres felderítése, rendszer kiépítés módosítása, kivitelezés, kombi gázkazán teljes felülvizsgálata, karbantartása, szűrő beépítése, stb.)
    Munkájukat ezúton is köszönöm és jó szívvel ajánlom.
    Smolinka József

    Válasz
  9. Kovács Gábor

    Csatlakoznék az előttem szólóhoz!
    Az elején voltak kétségeim, hogy mi lesz akkor ha nem találja meg a hibát vagy nem tudja, esetleg rosszul méri be a szivárgást akkor hogyan tovább. Szerencsére pozitív csalódáson vagyok túl, a cső repedésének helyét pontosan megtalálta Dancs Gyula, pedig ami lehet nehezítés az nálam megvolt sajnos. Nagyon komoly műszerparkkal érkezett, /be is kellett vetni mindent/ tényleg nem a szokásos lehúzós, kijövök és elkérem a pénzt a semmiért mentalitású szakember! Addig ment és kereste a hibaforrást amíg rá nem talált.
    A javításokat, fűtésrendszertől a kazánig beleértve a hibás szakaszt Szutner Imre és kollégája végezte hasonló hozzáértéssel és profizmussal, őt is nagyon ajánlom!

    Válasz
  10. Dülk Károly

    Telefonon léptem kapcsolatba Dancs Úrral, még a probléma feltárásának az elején vagyunk, de ugyanazt tapasztaltam, amit mások is írtak – teljesen ismeretlenül, a „semmiből” 30 percet beszéltünk a probléma jellegéről és a potenciális megoldási lehetőségekről (benne egy visszahívással), amelynek a végén szakértő javaslatokat kaptam. Én azt tapasztalom, hogy nagyon ritka ma, szolidaritás nélküli országunkban az ilyen hozzáállású szakember, ha a javasolt elsődleges módosítások nem hoznak megoldást, biztosan Dancs Urat fogom felkérni a hiba végleges elhárítására.

    Válasz
  11. György Csaba

    Dancs úr! Nagyon szépen köszönjük a gyors , szakszerű segítséget! Bontás nélkül sikerült elhárítani a csőtörést! Nagyszerű, korrekt szakember. ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

    Válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .